Alergolog, czym się zajmuje, kiedy zgłosić się do alergologa

Alergolog – czym się zajmuje? Kiedy zgłosić się do alergologa?

Czym zajmuje się alergolog?

Alergolog jest specjalistą od diagnozowania i leczenia chorób alergicznych, a więc spowodowanych nadwrażliwością, najczęściej wywoływaną mechanizmami immunologicznymi (uwolnienie mediatorów reakcji zapalnych – histaminy, leukotrienów, cytokin). Bardzo często specjalizacja alergologiczna łączy się z pulmonologią, pediatrią, dermatologią, chorobami wewnętrznymi, otolaryngologią. Alergolog dziecięcy nie jest natomiast odrębną specjalizacją, badania u dzieci i metody leczenia alergii są takie same, jak u dorosłych.

Badanie i leczenie alergologiczne jest refundowane przez NFZ. Trzeba mieć skierowanie od lekarza POZ lub specjalisty, kolejki oczekiwania są jednak dość długie. Stąd też wiele osób decyduje się na odpłatne konsultacje i testy alergologiczne (wizyta to koszt przeciętnie 150-250 złotych, testy znacznie różnią się od siebie cenami, znaleźć można coś w granicach 150 zł, ale i są takie za około 2 tysiące zł).

Jakie badania wykonuje alergolog?

  Badanie u alergologa zaczyna się od tradycyjnego wywiadu lekarskiego, którego celem jest poznanie objawów choroby i czasu oraz okoliczności jej występowania. Alergolog może zapytać o nasz styl życia, na pewno wypyta o dietę, a także o występowanie chorób alergicznych w rodzinie, genetyka ma tu bowiem spore znaczenie. Potem lekarz może przeprowadzić badanie skóry, śluzówek, układu oddechowego. W bardziej szczegółowej diagnostyce przeprowadza się testy skórne punktoweSTP lub naskórkowe płatkowe NTP na identyfikację konkretnego czynnika uczulającego, pobierana jest także krew w celu określenia występujących w niej przeciwciał. Inną metodą są tak zwane próby prowokacyjne, czyli poddanie organizmu działaniu pewnych alergenów i prześledzenie reakcji. Klasyczne zestawy testów obejmują maksymalnie kilkadziesiąt różnych alergenów i przeciwciał, tych najbardziej popularnych (sierść kota, psa, roztocza, pleśnie, pyłki pospolitych drzew i traw uczulających, produkty żywnościowe – w Unii Europejskiej producent musi informować o obecności w pokarmie 14 najczęstszych alergenów). Nie ma w zasadzie możliwości przebadania wszystkich alergenów, samych pokarmów jest na liście 170, a koszt jest wysoki – w takiej sytuacji leczenie prowadzone jest w pewien sposób metodą prób i błędów mających określić dany typ substancji uczulającej.

  Jakie choroby leczy alergolog?

   Alergolog leczy wiele chorób i objawów alergicznych. Należą do nich katar sienny, zapalenia spojówek, pokrzywki, atopowe zapalenie skóry, astma, alergiczne wysypki kontaktowe, do tego wszelkiego typu alergii na jad, pokarmy i leki. Alergolog zajmuje się też specyficzną formą alergii, jaką są fotodermatozy, czyli uczulenie na słońce.

   Jakie choroby leczy alergolog? https://www.shutterstock.com/

   Alergolog – na czym polega odczulanie?

    W wielu przypadkach skuteczną metodą na alergię jest określenie alergenu i unikanie substancji, które go zawierają (dieta, unikanie zwierząt, pielęgnacja skóry itp.). Metodą leczenia może być farmakoterapią – alergolog zapisuje leki na alergię, głównie przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy. Trzecim sposobem jest odczulanie, a więc immunoterapia. Immunoterapia ma za zadanie zmniejszyć reakcje organizmu na alergen przez regularne podawanie jego coraz większych dawek. Tak zwane szczepionki alergenowe są wstrzykiwane pacjentowi, rzadziej podawane w formie kropli pod język. Odczulanie jest procesem długim, przykładowo odczulanie na sierść kota może trwać między 3 a 5 lat, skutecznym zwłaszcza w leczeniu niektórych objawów alergii, przykładem alergiczny nieżyt nosa. Może mieć formę odczulania przedsezonowego lub całorocznego.

    Objawy chorób alergicznych – kiedy zgłosić się do alergologa?

     Alergia to nadmierna lub nieprawidłowa reakcja organizmu na bodźce, głównie pochodzenia biologicznego, znajdujące się w otoczeniu człowieka (pokarm, pyłki, zanieczyszczenie środowiska). Istnienie alergenów odkryto dopiero w 1921 roku; obecnie działanie alergenów dotyka mniej więcej co trzecią osobę na świecie. Objawy alergii mogą wystąpić już u kilkumiesięcznych dzieci, są spowodowane najczęściej nietolerancją pokarmową – w przypadku alergii pokarmowej powstają rumieniowate zmiany na skórze. W miarę dorastania częściej zaczynają nas nękać alergie wziewne i kontaktowe – objawami tych alergii jest astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie nosogardła, zapalenie spojówek, katar sienny, różnego rodzaju pokrzywki i wysypki alergiczne. Często objawy alergii przypominają przeziębienie, to jednak mija po około tygodniu, a alergia trwa, dopóki jest kontakt z alergenem, poza tym objawy, na przykład katar, o podłożu alergicznym pojawiają się gwałtownie – takie przedłużające się lub nasilające objawy są podpowiedzią, że warto odwiedzić alergologa. Podobnie jeśli pojawia się u nas, zwłaszcza sezonowo, zapalenie spojówek, świąd oczu, łzawienie, obrzęk powiek, kichanie, świszczący oddech, duszności, katar, biegunki, nudności, zmiany skórne.

     Innym rodzajem objawów alergii jest wstrząs anafilaktyczny, pojawiający się u uczulonych na przykład na jad owadów czy też leki – tutaj konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, może gwałtownie spaść ciśnienie, pojawiają się duszności, zawroty głowy, kołatanie serca. To sytuacja bezpośrednio zagrażająca życiu.

     Artykuły

     2024-02-06 09:57:13

     Domowe sposoby na przeziębienie