Dlaczego włosy wypadają? Wypadanie włosów – przyczyny, leczenie
Dlaczego wypadają włosy?
Wypadanie włosów to zjawisko zupełnie normalne – każdego dnia zdrowy człowiek traci ich około 100, każdy włos żyje bowiem kilka lat i samoistnie wypada. Każdy rodzi się z określoną ilością mieszków włosowych, które wytwarzają włosy, ta liczba nie zmieni się w ciągu życia – jednocześnie, gdy jakiś mieszek obumrze czy zostanie uszkodzony, nigdy już nie urośnie w tym miejscu włos. U mężczyzn stopniowa utrata włosów związana z wiekiem i hormonami – łysienie androgenowe – zaczyna się na czubku głowy lub od strony czoła, u kobiet wraz z wiekiem włosy przerzedzają się mniej więcej równomiernie na całej głowie. Wypadanie włosów bardzo często ma uwarunkowania genetyczne. Jest jeszcze tak zwane łysienie trakcyjne – to wypadanie włosów spowodowane ingerencjami kosmetycznymi i fryzjerskimi: włosy są osłabione częstym farbowaniem, noszeniem niektórych fryzur, ciasnych i nieprzewiewnych nakryć głowy, używaniem prostownicy itp.
Wypadanie włosów – przyczyny
Przyczyny wypadania włosów mogą być różne. Na pierwszym miejscu zazwyczaj stawia się zmiany hormonalne w okresie menopauzy i andropauzy. Nagłe wypadanie włosów związane jest z niektórymi rodzajami stosowanych leków i terapii, przykładem chemioterapia (w tym przypadku jednak włosy z czasem odrosną), może je też wywoływać wielki lub przewlekły stres (często wiąże się z tak zwanym łysieniem plackowatym, wynika z podwyższonego poziomu kortyzolu, który uszkadza mieszki włosowe). Problem pojawia przy nadmiernym wypadaniu włosów, które może mieć charakter przejściowy lub trwały. Może być oznaką rozwijającej się choroby, ma też znaczenie dla poczucia naszej estetyki i dla wielu osób wiąże się z problemem psychicznej akceptacji takiego stanu rzeczy. Wśród najczęstszych przyczyn wypadania włosów związanych ze stanami chorobowymi wymienia się grzybice skóry głowy, łuszczyce, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, chorobę Hashimoto i inne schorzenia o naturze autoimmunologicznej, anemię, wreszcie wszelkie zaburzenia hormonalne. Do tej listy ostatnio doszło też wypadanie włosów po Covid-19. Przyczyną wypadania włosów może być zatrucie toksycznymi substancjami, na przykład metalami ciężkimi, głównie ołowiem i rtęcią – pamiętajmy, że wszystkie takie szkodliwe substancje odkładają się między innymi we włosach. Problemy mogą się pojawiać po ciąży, odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – rolę grają tu hormony, ale akurat w obu tych przypadkach zmiany są przejściowe. Nasilać wypadanie włosów mogą choroby ogólnoustrojowe, w tym cukrzyca, niewydolność nerek, schorzenia wątroby, a nawet choroby zakaźne, w których pojawia się znacznie podwyższona temperatura. Jedną z przyczyn jest brak witamin i minerałów w diecie, zaburzenia jedzenia, typu bulimia, anoreksja.
Wypadanie włosów – kiedy powinno nas zaniepokoić?
W przypadku wypadania włosów na pewno powinno nas zaniepokoić to, że zaczęło ich wypadać zauważalnie więcej, a także to, że wypadają nierównomiernie w różnych miejscach. Alarmujący jest świąd lub pieczenie skóry na głowie, jej zaczerwienienie. Łaty zaczerwienionej skóry, na których włosy są rzadkie lub wypadają są oznaką chorób grzybiczych. Podobnie jak pojawiające się w kilku czasem miejscach punkty, gdzie włosy są jakby ułamane, krótsze niż gdzie indziej.
Badania na wypadanie włosów
Badania w przypadku wypadania włosów należy zacząć od tych najbardziej podstawowych – mianowicie badania krwi. Braki i niedobory pewnych witamin i minerałów mogą być główną z przyczyn takiego stanu rzeczy. Mowa tutaj o żelazie, cynku, biotynie czy witaminie B12. Czasem trzeba wykonać oznaczenie stężenia hormonów. W przypadku zmian skórnych, świądu, pieczenia, w pierwszej kolejności trzeba zacząć od badania dermatologicznego trychologicznego i wykluczyć grzybice czy łuszczyce. Jeśli wyniku obu tych badań nie przyniosą rozwiązania, dobrze jest wykonać badanie tarczycy, a potem ewentualnie konkretne już badanie włosów, do których zalicza się analizę pierwiastkową włosa (EHA) oraz badanie zawartości włosa (H4H).
Wypadanie włosów – leczenie
Metod na leczenie wypadających włosów jest wiele, jest bowiem i wiele przyczyn takiego problemu. Znajdziemy tutaj farmaceutyki (pianki, spraye, płyny), które stymulują porost włosów i wzmacniają stare. Niektóre z nich, sterydy, osłabiają działanie hormonów męskich, są przeznaczone tylko dla panów, ale mogą zaburzać poziom libido. Są terapie hormonalne, specjalne wcierki pozwalające dotrzeć głęboko do mieszków, mezoterapia igłowa witaminowa i tlenowa, naświetlania laserem stymulującym wzrost włókien. W pewnych sytuacjach włosy są ponadto przeszczepiane (wykształciła się nawet turystyka z tym związana, kierunkiem jest głównie Turcja) lub zagęszczane niechirurgicznie.
Istnieje także wiele środków do suplementacji stosowanych profilaktycznie przeciw wypadaniu włosów: zawierają cynk, żelazo, witaminę A i C, B7 i B12, kwas foliowy. Do tego dochodzi zbilansowana dieta, redukcja stresu, stosowanie delikatnych środków do pielęgnacji włosów i skóry głowy (dermokosmetyki) czy popularne na przykład w Azji masaże skóry głowy poprawiające krążenie krwi i stymulujące wzrost włosów. Zawsze też można wypróbować „babcine metody” na wypadanie włosów: nakładanie na nie miodu z żółtkami jaj, rozpuszczonych drożdży, żółtka z oliwą lub olejem kokosowym, wcieranie w skórę głowy czosnku. Pomóc mogą też zioła: skrzyp polny, pokrzywa, dziurawiec, chmiel, tatarak, korzeń łopianu lub nasturcja.