Alergologia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji alergologia. W bazie mamy 1730 poradni w 466 miastach.

Alergologia jest działem medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnorodnych alergii. Za alergię, czyli niewłaściwą reakcję organizmu na bodźce zewnętrzne zwane alergenami, odpowiada nasz układ immunologiczny.

Do najczęściej występujących alergenów zalicza się:
– pokarmowe - dostarczane do organizmu z jedzeniem np. białko mleka krowiego, białko jajka kurzego, owoce, orzechy, ryby;
– wziewne - wdychane przez układ oddechowy np. pyłki roślin, kurz, sierść i naskórek zwierząt, zarodniki pleśni;
– kontaktowe – uczulające naszą skórę np. metale, substancje zapachowe, odzież, lakiery do paznokci, kosmetyki, maści lecznicze;
– leki, np. antybiotyki, środki znieczulające;
– jad owadów błonkoskrzydłych (np. osy lub pszczoły).

Pacjenci cierpiący na alergię powinni udać się do alergologa, który zdiagnozuje typ alergii, określi alergen przyczyniający się do powstania choroby, dobierze właściwe leki oraz odpowiednią terapię odczulającą. Kuracja ta polega na podawaniu specjalnej szczepionki, czyli małych dawek alergenu lub serii szczepionek. Wykonuje się ją przy infekcjach podskórnych i prowadzi ona do zmniejszenia lub eliminacji objawów choroby.

Innym zadaniem alergologa jest wykrycie uczulenia przez przeprowadzenie testów np.: z krwi, skórnych, naskórkowych, immunologicznych, przesiewowych, badanie stężenia IgE (przeciwciał) w surowicy czy zlecenie diety eliminacyjnej. Ponadto udziela on informacji na temat prawidłowego odżywiania, zmiany trybu życia i postępowania w momencie wystąpienia nagłej reakcji alergicznej.

Alergolog posiada również szeroką wiedzę na temat dermatologii, immunologii, chorób płuc, oraz pediatrii. To właśnie alergologia dziecięca jest najpopularniejszą dyscypliną alergologii. Zajmuje się ona rozpoznaniem i leczeniem alergii u dzieci młodzieży do 18 roku życia.

 

Powiązane badania:

testy alergiczne z krwi

testy skórne

testy naskórkowe

testy przesiewowe

próby prowokacyjne

badanie IgE całkowite

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także