Badania genetyczne - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji badania genetyczne. W bazie mamy 51 poradni w 32 miastach.

Badania genetyczne to skuteczna metoda diagnostyczna oraz profilaktyczna polegająca na analizie materiału genetycznego pacjenta. DNA stanowi niezwykle ważny nośnik informacji na temat organizmu człowieka, dzięki któremu można oszacować ryzyko zachorowania na daną chorobę w przyszłości, ustalić pokrewieństwo między pacjentami, zdiagnozować niektóre z chorób, m.in. nowotwory złośliwe czy celiakię, jak i ustalić zgodną z DNA pacjenta dietę.

 

Wskazaniami do wykonania badania genetycznego są występujące w rodzinie choroby dziedziczne i istniejące ryzyko przeniesienia choroby o podłożu genetycznym na potomstwo, ale nie tylko. Ze względu na zastosowanie badania genetyczne można podzielić na:

- diagnostyczne (pozwalające wykryć chorobę o podłożu genetycznym),

- farmakogenetyczne (pozwalające określić reakcję organizmu na dane leczenie, a tym samym dobrać odpowiednie leki dla pacjenta),

- prenatalne (badanie dla kobiet w ciąży, pozwalające kontrolować rozwój dziecka, jak i wykryć niektóre z chorób, m.in. zespół Downa),

- prognostyczne (pozwalające oszacować ryzyko zachorowania w przyszłości na daną chorobę),

- testy na ojcostwo, ustalanie pokrewieństwa, identyfikację osób,

- testy na nosicielstwo mutacji wywołujących konkretną chorobę,

- testy nutrigenetyczne (pozwalające ułożyć dla pacjenta dietę zgodną z jego DNA).

 

Badanie genetyczne jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne. Do analizy pobierana jest krew lub ślina pacjenta. Badanie można wykonać w każdym wieku, nie ma do niego przeciwwskazań. Co ważne, wynik badania jest ważny bezterminowo, ponieważ nasze DNA nie zmienia się przez całe życie.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także