Badania izotopowe - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji badania izotopowe. W bazie mamy 44 poradni w 36 miastach.

Badanie izotopowe (inaczej scyntygrafia) to metoda diagnostyczna wchodząca w zakres medycyny nuklearnej. Badanie to pozwala określić położenie, kształt i funkcjonowanie narządów wewnętrznych, m.in. serca, wątroby, nerek, płuc, mózgu, a także układu kostnego. Przed badaniem pacjent otrzymuje dożylnie (rzadziej doustnie) dobraną przez lekarza dawkę radioaktywnych izotopów, a następnie przybiera wskazaną przez specjalistę pozycję. Badanie izotopowe jest wykonywane przy użyciu kamery gamma, której głowica przekazuje obraz na ekran komputera. Czas badania zależy od rodzaju badanego narządu.

 

Wskazaniami do przeprowadzenia badania izotopowego są m.in.:

- podejrzenia przerzutów nowotworowych do kośćca,

- choroby nerek,

- choroby metaboliczne,

- sprawdzenie skuteczności przeprowadzonej u pacjenta chemioterapii i radioterapii,

- guzy tarczycy.

 

Badania izotopowe są wykonywane na zlecenie lekarza, przeprowadza je lekarz specjalista z medycyny nuklearnej. Po badaniu zalecane jest uzupełnienie płynów, co pomoże pacjentowi szybciej wydalić z moczem radioaktywne izotopy z organizmu. Badanie izotopowe jest mało inwazyjne, bezbolesne i nie powoduje skutków ubocznych.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także