Szukaj

Chirurgia klatki piersiowej - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji chirurgia klatki piersiowej. W bazie mamy 254 poradni w 91 miastach.

Chirurgia klatki piersiowej (torakochirurgia) jest dyscypliną chirurgii, która skupia się na badaniu i leczeniu chorób narządów klatki piersiowej. Jej zakres działania obejmuje: przeponę, śródpiersie, przełyk, płuca oraz opłucną. Tylko serce należy do innego działu medycyny, jakim jest kardiochirurgia.

 

Torakochirurgia zajmuje się następujacymi chorobami: 

– chorobami płuc;

– rakiem płuc;

– przepukliną;

– stanami zapalnymi i guzami śródpiersia;

– obrażeniami klatki piersiowej np. w wyniku wypadków komunikacyjnych, postrzałów, do których zalicza się: stłuczenia i rany płuc, rozerwanie tchawicy lub oskrzeli;

– leczeniem błony surowiczej;

– ropniakami;

– odmą urazową opłucnej. 

 

Do podstawowych zabiegów torakochirurgicznych zalicza się: nakłucie jamy opłucnej, drenaż jamy opłucnej, biopsję opłucnej, mediastinoskopię (zabieg polegający na pobraniu wycinków węzłów chłonnych do badań histopatologicznych), wideotorakoskopię (wprowadza się do klatki piersiowej kamerę i ogląda rejestrowany obraz na ekranie), torakotomię (zabieg otwarcia klatki piersiowej) oraz sternotomię (przecięcie mostka). 

 

Zarówno przed, jak i po zabiegach warto pamiętać o profilaktyce, czyli odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, ograniczeniu spożywania używek i rzuceniu palenia. Nie zapominajmy także o regularnych badaniach. Pozwalają one na wykrycie raka płuc i innych nowotworów we wczesnym stadium, a co za tym idzie większą szansę na wygranie z chorobą i długie życie. 

 

Powiązane badania:

badanie radiologiczne klatki piersiowej

USG klatki piersiowej

USG płuc

USG jamy brzusznej

biopsja otwarta

biopsja przez skórna

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed