Choroby zakaźne - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji choroby zakaźne. W bazie mamy 677 poradni w 232 miastach.

Choroby zakaźne to grupa schorzeń ludzi, zwierząt i roślin, wywołanych przez drobnoustroje tj. wirusy, grzyby, bakterie i roztocza, pasożyty, toksyczne produkty oraz przenoszone biologiczne czynniki chorobotwórcze. Są one przenoszone drogą kropelkową (podczas kichania i kaszlu), pokarmową, przez wkłucie zakażonej igły, bezpośredni kontakt z chorą osobą oraz owady rozprzestrzeniające infekcje. Każdy człowiek parę razy w życiu cierpiał na choroby zakaźne, co oznacza, że są one powszechne w naszym społeczeństwie. 

 

Najbardziej znanymi i najczęściej występującymi chorobami zakaźnymi są: opryszczka, grypa, angina, ospa, świnka, odra, półpasiec, różyczka, błonica, tężec, dżuma, żółta gorączka, dur brzuszny, cholera, febra, żółtaczka, krztusiec, świerzb, posocznica, mononukleoza, kiła, rzeżączka i AIDS. Każda z nich jest inna i wymaga specjalnego leczenia, ale łączy je jedna rzecz, że bez trudu można się nimi zarazić. W celu leczenia ich należy udać się do lekarza rodzinnego, który w trudniejszych przypadkach skieruje nas do lekarza chorób zakaźnych

 

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym są szczepienia. Ich celem jest ochrona jednostki i całej populacji. Jednak jeszcze nie wynaleziono szczepionek na wszystkie z nich. Dzieci i młodzież obowiązkowo muszą zaszczepić się przeciwko: śwince, odrze, gruźlicy, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis, zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae (Hib) typu B i różyczce. 

 

Warto również pamiętać o szczepieniach zalecanych, przeciw chorobom sezonowym oraz egzotycznym (przed wyjazdem na wakacje). Zalicza się do nich m.in. te przeciw: odrze, błonicy, różyczce, śwince, tężcowi, HPV, grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, kleszczowemu zapaleniu mózgu, ospie wietrznej, żółtej gorączce czy biegunce rota wirusowej.

 

Powiązane badania:

morfologia krwi

badanie ogóle moczu

badanie cytologiczne

wymaz z pochwy

test na HIV

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także