Echokardiografia płodu - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji echokardiografia płodu. W bazie mamy 27 poradni w 23 miastach.

Echokardiografia płodu, zwana również echem serca płodu, to bezinwazyjne i bezbolesne badanie przeprowadzane u kobiet w ciąży. Badanie to pozwala ocenić układ krążenia płodu i wykryć ewentualne choroby lub wady serca.

 

Wskazaniami do przeprowadzenia badania są m.in. nieprawidłowe wyniki badania przezierności karkowej, zły rytm serca płodu, wykryte nieprawidłowości w budowie serca płodu, a także choroby tkanki łącznej i choroby immunologiczne u ciężarnej, cukrzyca ciążowa ciężarnej oraz ciąża mnoga. W przypadku występowania chorób serca u ciężarnej lub u kogoś z rodziny ryzyko wad serca u płodu znacznie wrasta, dlatego w takich przypadkach wykonanie echokardiografii jest koniecznością.

 

Podczas badania ciężarna przyjmuje pozycję leżącą. Specjalista – kardiolog prenatalny – nakłada na brzuch pacjentki żel, a następnie przykłada do niego głowicę emitującą ultradźwięki. Badanie nie wymaga żadnych przygotowań ze strony ciężarnej, czas jego trwania wynosi kilkadziesiąt minut.

 

Badanie echokardiograficzne oznacza się dużą dokładnością, dzięki czemu w przypadku wykrycia wad/chorób serca u płodu, możliwe jest objęcie ciężarną specjalną opieką, a także zapewnienie dziecku należytej opieki od razu po urodzeniu. Z tych powodów wiele ciężarnych decyduje się na wykonanie echa serce płodu nawet wtedy, kiedy nie ma ku temu żadnych wskazań.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także