Gastroskopia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji gastroskopia. W bazie mamy 591 poradni w 365 miastach.

Gastroskopia to endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwalające na ocenę stanu przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Zabieg jest wykonywany przez gastrologa, a wskazaniami do jego przeprowadzenia są m.in.:

- uczucie zgagi,

- bóle brzucha,

- częste nudności i wymioty,

- krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego,

- choroba wrzodowa,

- podejrzenie choroby nowotworowej górnego odcinka przewodu pokarmowego,

- przełyk Barretta.

 

Gastroskopia pozwala na rozpoznanie uchyłków, żylaków przełyku, choroby refluksowej, stanów zapalnych i zmian nowotworowych w górnym odcinku przewodu pokarmowego, jak i umożliwia pobranie wycinka tkanki do badania histopatologicznego. Podczas badania lekarz może także m.in. zahamować krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, usunąć polipy czy zamknąć żylaki.

 

Badanie jest przeprowadzane przy użyciu gastroskopu – giętkiej rurki z własnym źródłem światła, kamerką rejestrującą obraz i dostarczającą ją na monitor komputera oraz narządem umożliwiającym pobranie wycinka czy przeprowadzenie zabiegu wewnątrz przewodu pokarmowego. Przed badaniem lekarz znieczula gardło pacjenta, który następnie kładzie się na lewym boku. Gastrolog stopniowo wprowadza rurkę przez gardło oraz przełyk. Badanie trwa od kilku do ok. 30 minut, nie jest bolesne, ale pacjentowi mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy, jak odbijanie się czy odruch wymiotny. W przypadku wrażliwych pacjentów i dzieci stosowane jest znieczulenie ogólne. Alternatywą dla tradycyjnej gastroskopii jest badanie polegające na wprowadzeniu gastroskopu przez nos pacjenta. Do badania należy przystąpić na czczo.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także