Szukaj

Ginekologia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji ginekologia. W bazie mamy 976 poradni w 131 miastach.

Ginekologia jest dziedziną medycyny specjalizującą się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń żeńskiego układu płciowego. Każda kobieta powinna odwiedzać gabinet ginekologa profilaktycznie co najmniej raz w roku lub częściej. W szczególności, gdy zaobserwuje u siebie niepokojące objawy tj.: upławy, swąd i pieczenie pochwy, bóle w podbrzuszu, bolesne miesiączki, nieregularne cykle, suchość pochwy, ból w trakcie i po stosunku lub pierwsze oznaki ciąży. 

 

Do najczęstszych chorób, z jakimi borykają się kobiety, należą: stany zapalne pochwy, endometrioza, mięśniaki macicy, polipy macicy, nadżerka szyjki macicy, tyłozgięcie lub tyłopochylenie macicy, zespół policystycznych jajników (PCOS), torbiele jajników, zapalenie przydatków, niepłodność czy problemy hormonalne wywołane menopauzą.

 

W celu wyleczenia powyższych schorzeń należy udać się do ginekologa. Podczas wizyty lekarz tej specjalności przeprowadzi wywiad oraz badanie, na specjalnym fotelu ginekologicznym. Polega ono na delikatnym wsunięciu wziernika do pochwy, w celu odsłonięcia szyjki macicy i pobrania materiału do badania cytologicznego. Ponadto zrobi USG dopochwowe, które pozwala na ocenę stanu narządów płciowych i w razie potrzeby inne dodatkowe badania m.in. badanie dwuręczne,  piersi, per rectum czy kolposkopię. 

 

Po zdiagnozowaniu problemu ginekolog przepisuje środki dopochwowe lub leki hormonalne (w przypadku zaburzeń miesiączkowania, menopauzy lub niepłodności). Natomiast w trudniejszych przypadkach tj.: mięśniaki macicy, duże torbiele czy polipy macicy, może skierować pacjentkę na zabiegi operacyjne. 

 

Powiązane badania:

morfologia ogólna krwi

badanie ogólne moczu

badanie stężenia estradiolu

badanie stężenia progesteronu

badanie stężenia testosteronu

badanie hormonów FSH i LH

badanie cytologiczne

badanie dwuręczne

badanie piersi

badanie per rectum

kolposkopia

wymaz pochwy

mammografia

urografia

badanie urodynamiczne

cystoskopia

tomografia komputerowa

rezonans magnetyczny

USG powłok brzusznych

USG piersi

USG narządów rodnych

USG dopochwowe

badania prenatalne

badanie położnicze wysokości dna macicy

badanie poziomu przeciwciał anty Rh

badanie HBs

badanie VDRL (odczyn kiłowy)

badanie na toksoplazmozę

test na przeciwciała różyczki

tętno płodu

ocena ruchliwości płodu

test na HIV

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed