Hipertensjologia - najlepsi specjaliści w Lokmed
W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji hipertensjologia. W bazie mamy 250 poradni w 111 miastach.
Hipertensjologia to jedna z najmłodszych dziedzin medycy, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem ciśnienia tętniczego u wszystkich pacjentów. W Polsce choroba ta dotyka, co trzeciego dorosłego i następne 30% osób jest nią zagrożone.
Do lekarza hipertensjologa należy udać się, gdy powtarzany kilkakrotnie pomiar ciśnienia tętniczego jest nieprawidłowy, czyli gdy ciśnienie skurczowe przekracza lub jest równe 140 mm Hg, a rozkurczowe 90 mm Hg. Idealne ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg. Innym objawami towarzyszącymi problemami z ciśnieniem są m.in.: zmęczenie, zawroty i bóle głowy, bezsenność, częste krwawienie z nosa, szum w uszach, nadmierne rozdrażnienie, duszności, kołatanie serca oraz ból w klatce piersiowej. Ponadto pod opieką tego lekarza powinny być również osoby z niewydolnością nerek, chorujące na cukrzycę, po udarze, cierpiący na zespół metaboliczny, osoby w podeszłym wieku i kobiety w ciąży.
Podczas wizyty lekarz hipertensjolog sprawdzi aktualne wyniki badań tj. morfologia krwi, poziom glukozy, cholesterolu i trójglicerydów, stężenie kreatyniny, stężenie potasu i sodu oraz badanie ogólne moczu, oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem. Wtedy zostaną ustalone przyczyny nadciśnienia tętniczego i powikłań, które mogą wystąpić. Należą do nich: niedokrwistość, zwężenie tętnic nerkowych, choroby miąższu nerek, niedomykalność aortalna, choroba Conna, nadczynność tarczycy i przytarczyc, obturacyjny bezdech senny, guz chromochłonny oraz guzy nadnerczowe.
Pamiętajmy, że nieleczone nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów. Zwiększa ryzyko zawału serca, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej tego narządu, miażdżycy czy udaru mózgu. Dlatego warto udać się do specjalisty, który znajdzie przyczynę nieprawidłowości i dobierze odpowiednie leczenie. Nie zawsze farmakologiczne, ponieważ czasem wystarczy tylko zmiana trybu życia na mniej stresujący i utrzymanie odpowiedniej diety.
Powiązane badania:
morfologia krwi
badanie stężenia sodu we krwi
badanie stężenia potasu we krwi
badanie stężenia kreatyniny we krwi
badanie stężenia glukozy we krwi
test obciążenia glukozą
badanie stężenia kwasu moczowego we krwi
badanie cholesterolu całkowitego,
badanie cholesterolu-HDL
badanie cholesterolu-LDL
triglicerydy (TG)
badanie ogólne moczu
badanie TSH
badanie FT3
badanie FT4
- 19 Dolnośląskie - Hipertensjologia 9 miast, 19 poradni
- 8 Kujawsko-Pomorskie - Hipertensjologia 4 miasta, 8 poradnie
- 12 Lubelskie - Hipertensjologia 7 miast, 12 poradni
- 2 Lubuskie - Hipertensjologia 1 miasto, 2 poradnie
- 13 Łódzkie - Hipertensjologia 9 miast, 13 poradni
- 14 Małopolskie - Hipertensjologia 5 miast, 14 poradni
- 58 Mazowieckie - Hipertensjologia 18 miast, 58 poradni
- 9 Podkarpackie - Hipertensjologia 6 miast, 9 poradni
- 3 Podlaskie - Hipertensjologia 2 miasta, 3 poradnie
- 31 Pomorskie - Hipertensjologia 8 miast, 31 poradni
- 30 Śląskie - Hipertensjologia 19 miast, 30 poradni
- 3 Świętokrzyskie - Hipertensjologia 3 miasta, 3 poradnie
- 5 Warmińsko-Mazurskie - Hipertensjologia 2 miasta, 5 poradnie
- 29 Wielkopolskie - Hipertensjologia 13 miast, 29 poradni
- 14 Zachodniopomorskie - Hipertensjologia 5 miast, 14 poradni