Szukaj

Kardiologia dziecięca - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji kardiologia dziecięca. W bazie mamy 254 poradni w 116 miastach.

Kardiologia dziecięca jest działem medycyny zajmującym się rozpoznaniem i leczeniem chorób oraz wad układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), u dzieci. 

 

O schorzeniach serca mówi się najczęściej w kontekście dorosłych (zawały, choroby niedokrwienne), jednak dotykają one również dzieci. Najmłodsi pacjenci zmagają się przede wszystkim z wadami wrodzonymi. Lekceważenie niepokojących objawów w dzieciństwie (tj. brak tchu podczas płaczu, problemy ze ssaniem mleka czy wzmożone pocenie i blada skóra) może wywołać niebezpieczne konsekwencje w późniejszych latach życia. 

 

Te najpoważniejsze wady serca wykrywane są często już u noworodków bądź w okresie niemowlęcym. Chociaż niektóre schorzenia, w młodym wieku przebiegają bezobjawowo i są wykrywane przypadkowo, przy rutynowych badaniach. Do najczęściej występujących wad wrodzonych u dzieci zalicza się: ubytek przegrody międzykomorowej, ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, wady zastawki tętnicy płucnej i aorty, przetrwały przewód tętniczy Botalla, zespół Fallota oraz zwężenie cieśni aorty. 

 

Specjalistą w dziedzinie leczenia chorób serca u najmłodszych pacjentów jest kardiolog dziecięcy. Po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami skieruje on dziecko na badania m.in.: EKG, echokardiografię, badanie rentgenowskie czy cewnikowanie serca. Gdy wada zostanie wykryta, nie powinno się patrzeć na swoje dziecko przez pryzmat choroby. W przypadku maluchów może ona spowalniać rozwój dziecka, ale mimo tego powinno ono funkcjonować normalnie jak rówieśnicy, czyli być w ruchu i wszystkiego spróbować. 

 

Powiązane badania:

badanie radiologiczne klatki piersiowej

elektrokardiografia serca (EKG)

echokardiografia

badanie echokardiograficzne serca

koronografia

tomografia komputerowa

rezonans magnetyczny

cewnikowanie serca 

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed