Kolonoskopia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji kolonoskopia. W bazie mamy 510 poradni w 336 miastach.

Kolonoskopia to badanie pozwalające ocenić stan jelita grubego, dlatego jest ono szczególnie ważne w profilaktyce raka jelita grubego. Innymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są:

- uchyłki jelita grubego,

- problemy z wypróżnianiem,

- krew w kale,

- choroby zapalne jelit,

- polipy jelita grubego.


Badanie kolonoskopowe jest przeprowadzane przez lekarza specjalistę. Pacjent musi być odpowiednio przygotowany do zabiegu – na kilka dni przed badaniem nie wolno spożywać pokarmów z ziarnami i pestkami. Dzień przed kolonoskopią zalecana jest płynna dieta, jak i przyjmowanie doustnie środków przeczyszczających. Rzadziej stosowana jest lewatywa. Właściwie oczyszczone z treści pokarmowej jelito pozwala na lepszą ocenę błony śluzowej.

 

Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję leżącą i podciąga kolana do brody (w trakcie badania może być konieczna zmiana pozycji). Lekarz bada okolice odbytu per rectum, a następnie podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe (niekiedy stosowana jest narkoza). Badanie przeprowadza się przy użyciu kolonoskopu – giętkiej rurki zakończonej kamerką oraz z własnym źródłem światła. Rurka jest wprowadzana przez odbyt do jelita grubego, a podczas badania można nie tylko ocenić jego stan, jak i pobrać wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego oraz przeprowadzić niektóre zabiegi endoskopowe, na przykład usunięcia polipów. Czas trwania badania wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

 

Badanie kolonoskopowe może powodować u pacjenta lekki dyskomfort. Po zabiegu istnieje możliwość wystąpienia powikłań, m.in. biegunki czy bólu brzucha, o których należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także