Medycyna nuklearna - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji medycyna nuklearna. W bazie mamy 241 poradni w 86 miastach.

Medycyna nuklearna to dziedzina medycyny, która pozwala na bezpieczne użycie izotopów promieniotwórczych w diagnostyce medycznej i terapii. Korzysta ona z techniki obrazowania nazywanej scyntygrafią. Poza nią stosuje również terapię izotopową i diagnostykę in vitro (jej celem jest określenie poziomu niektórych hormonów). 

 

Medycynę nuklearną można podzielić na dwa podstawowe działy:

– diagnostyczną, która wykorzystuje substancje radioaktywne w celu uzyskania czystego i pełnego obrazu kości i tkanek;

– interwencyjną, wystawiającą nowotwór na działanie radioaktywnych substancji do zniszczenia zarażonej komórki.

 

Izotopy promieniotwórcze zazwyczaj wprowadza się dożylnie lub doustnie do tkanek i narządów. Rejestracja i określenie rozkładu, w celach diagnostycznych pozwala na wykorzystanie radiofarmaceutyków w badaniach izotopowych płuc, mózgu, tarczycy, wątroby, dróg żółciowych oraz nerek. Do tych celów lekarz medycyny nuklearnej wykorzystuje m.in.: izotopy jodu, sodu, fosforu, renu, złota, samaru, strontu, technetu i indu. Dlatego wiedza tego specjalisty na temat przeciwwskazań i wskazań badań radioizotopowych, interpretacji i szkodliwości biologicznej musi być bardzo szczegółowa.

 

W przypadku niektórych schorzeń medycyna nuklearna umożliwia diagnostykę problemów na wcześniejszym etapie niż tradycyjne metody badawcze. Narzędzia wykorzystywane przez medycynę nuklearną mają swoje zastosowanie w onkologii, terapii chorób endokrynologicznych (głównie tarczycy), stawów oraz podczas zabiegów paliatywnych, które zmniejszają dolegliwości bólowe. Na szczególną uwagę zasługują metody terapii nowotworowej będące połączeniem chemioterapii i radioterapii, które wykorzystuje się m.in. w chorobie Hodgkina.

 

Powiązane badania: 

scyntygrafia

arteriografia izotopowa

cyfrowa angiografia subtrakcyjna

próby prowokacyjne

tomografia trójwymiarowa (SPECT)

tomografia emisyjna PET-CT

tomografia komputerowa

rezonans magnetyczny

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także