Medycyna ratunkowa - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji medycyna ratunkowa. W bazie mamy 983 poradni w 292 miastach.

Medycyna ratunkowa jest dziedziną medycyny, którą stosuje się na szpitalnych oddziałach ratunkowych, na miejscu wypadku i w przypadkach nagłych zachorowań. Obejmuje ona swoim zasięgiem etap przed szpitalny i szpitalny, czyli pomoc medyczną, stabilizację podstawowych funkcji życiowych oraz przetransportowanie poszkodowanego na odpowiedni oddział. 

 

Kataklizmy budowlane, karambole drogowe, pożary zakładów produkcyjnych i centrów handlowych, epidemie, katastrofy kolejowe, lotnicze i ekologiczne są zdarzeniami, których we współczesnym świecie nie da się wykluczyć. Skala tych zjawisk jest ogromna i wiąże się z rozwojem cywilizacyjnym. Wszystkie wymienione wyżej sytuacje są nadzwyczajne i tradycyjna organizacja służby zdrowia nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Medycyna ratunkowa powstała, aby diagnozować oraz leczyć te ostre zachorowania i urazy, które wymagają niezwłocznej pomocy. 

 

Specjalistami w tej dziedzinie są lekarze medycyny ratunkowej, wspierani przez ratowników medycznych. Ich celem jest podjęcie działań, które mają wpływ na długookresowe rokowania poszkodowanego, bez prowadzenia długoterminowej opieki. Pracują oni na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), wyposażonych w odpowiednie sprzęty do ratowania, stabilizowania podstawowych parametrów życiowych chorego i stawiania wstępnych diagnoz. Statystyki pokazują, że 60 minut upływa od chwili wypadku do momentu udzielenia specjalistycznej pomocy medycznej. W tym czasie świadkowie zdarzenia mogliby udzielić pierwszej pomocy, ale bardzo często brakuje im wiedzy w tym kierunku. Przez to umieralność w Polsce jest kilkakrotnie wyższa niż w innych krajach europejskich. 

 

Powiązane badania:

badania laboratoryjne

USG kończyn górnych

USG kończyn dolnych

USG jamy brzusznej

USG nerek

USG klatki piersiowej

USG płuc

USG kręgosłupa

USG szyi

badanie radiologiczne klatki piersiowej

badanie radiologiczne zębów

badanie radiologiczne zgryzu

badanie radiologiczne zatok obocznych nosa

badanie radiologiczne kończyn dolnych

badanie radiologiczne kończyn górnych

badanie radiologiczne kręgosłupa

rezonans magnetyczny

tomografia komputerowa

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także