Medycyna sądowa - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji medycyna sądowa. W bazie mamy 52 poradni w 48 miastach.

Medycyna sądowa (zwana również prawną) jest specjalnością, która zajmuje się badaniem zagadnień dotyczących życia i śmierci w świetle prawa. Jest ona powiązana z kryminalistyką i korzysta z wiedzy nauk medycznych, biologii oraz przyrody. 

 

Głównym zadaniem medycyny sądowej jest ustalanie przyczyn i mechanizmów nagłej śmierci (sekcja zwłok), badanie urazów ciała (obdukcja) oraz sprawdzanie czasu zgonu. Nauka ta skupia się również na wykrywaniu narkotyków, trucizn czy alkoholu w organizmie i jest wykorzystywana w sprawach o ustalenie ojcostwa. 

 

Szczegółowe zainteresowania medycyny sądowej dzieli się na:

– tanatologię – jest to nauka o śmierci, która zajmuje się ustalenie przyczyn i czasu zgonu;

– toksykologię – bada ona wpływ i skutki oddziaływania trucizn na organizm żywy oraz środowisko. Zajmuje się również ich rozpoznaniem w materiale genetycznym;

– traumatologię – zwaną inaczej chirurgią urazową, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem różnych chorób, wad i urazów narządu ruchu. W medycynie sądowej stosuje się ją przy badaniu wszystkich urazów kości, stawów, więzadeł oraz mięśni;

– serohematologię – jest to dyscyplina badająca materiał genetyczny pod kątem chorób układu krwionośnego i obecności antygenów oraz przeciwciał.

 

Specjalistą w tej dziedzinie jest lekarz medycyny sądowej, którego obowiązkiem jest diagnostyka sekcyjna zwłok osób zmarłych we wszystkich rodzajach śmierci tj.: naturalnej, gwałtownej (samobójstwo, wypadek samochodowy, gwałt) klinicznej, nagłej i chorobowej. W tym celu pobiera tkanki, nasienie, krew czy ślinę i wykonuje specjalistyczne badania patomorfologiczne oraz laboratoryjne. Podczas przeprowadzania sekcji zwłok musi on obejrzeć i otworzyć trzy jamy ciała: czaszki, brzuszną i klatki piersiowej. Samo wykonanie sekcji zwłok (tzw. sądowo-lekarskiej) w towarzystwie prokuratora lub sędziego jest szczególnie ważne w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa.

 

Powiązane badania:

badania chemiczno-toksykologiczne

morfologia krwi

badanie płynu mózgowo-rdzeniowego

badanie płynu z gałki ocznej

badania hemogenetyczne

badania DNA

badanie na ustalenie ojcostwa

badania identyfikacyjne

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także