Mikrobiologia lekarska - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji mikrobiologia lekarska. W bazie mamy 24 poradni w 19 miastach.

 

Mikrobiologia lekarska to dział mikrobiologii związany z medycyną. Celem tej dziedziny jest badanie chorobotwórczych drobnoustrojów, określanie ich właściwości, wpływu na organizm człowieka i wrażliwości na leki.

 

Mikrobiologia lekarska stanowi ważny element w diagnostyce i leczeniu chorób zakaźnych wywołanych bakteriami, wirusami, grzybami czy pasożytami. Specjalistą w tym zakresie jest mikrobiolog, który zajmuje się nie tylko określeniem możliwego przebiegu choroby wywołanej drobnoustrojami, ale i sposobu jej leczenia i profilaktyką.

 

Metodą diagnostyczną są badania mikrobiologiczne, czyli tzw. posiew. Materiałem biologicznym do badania może być zarówno krew, mocz, kał, jak i płyny mózgowo-rdzeniowe, wydzielina z ucha, nosa, jamy ustnej, narządów płciowych, paznokcie, skóra itp. Wyróżniamy dwa główne typy badań mikrobiologiczne: badania bakteriologiczne oraz mykologiczne (badanie w kierunku wykrycia grzybów w organizmie). Bardzo często są one przeprowadzane razem z antybiogramem, który pozwala ocenić wrażliwość danych drobnoustrojów na lek.

 

Powiązane badania:

badanie bakteriologiczne

badanie mykologiczne

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także