Pozytonowa tomografia emisyjna - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji pozytonowa tomografia emisyjna. W bazie mamy 24 poradni w 22 miastach.

Pozytonowa tomografia emisyjna, zwana również badaniem PET, to metoda diagnostyki obrazowej wykorzystywana w ramach medycyny nuklearnej. Podczas badania możliwa jest nie tylko ocena kształtów danych organów, ale także ich funkcjonowania. Metoda ta pozwala na dokładne diagnozowanie nowotworów (nawet niewielkich zmian) oraz stanów zapalnych i innych schorzeń, dzięki czemu ma zastosowanie w wielu gałęziach medycyny, m.in. w onkologii, neurologii czy kardiologii. Badanie PET umożliwia również wykrywanie przerzutów, jak i ocenę skuteczności przeprowadzonego leczenia.

 

Podczas badania wykorzystuje się radioizotopy (izotopy promieniotwórcze), jednak ich dawka nie jest niebezpieczna dla pacjenta. Aby wynik badania był wiarygodny, należy się do niego dobrze przygotować. Pacjent musi być na czczo min. 6 godzin przed badaniem. Powinien również wypić dużą ilość niegazowanej wody mineralnej. Samo badanie trwa zwykle 30-40 minut, jednak należy także doliczyć do tego czas, który jest potrzebny na przygotowanie pacjenta – podanie dożylnie środka radiofarmaceutycznego, po którym pacjent musi odpoczywać przez godzinę.

 

Badanie przeprowadza lekarz specjalista medycyny nuklearnej przy wykorzystaniu urządzenia - skanera. Pacjent musi pozostać w pozycji leżącej i nie ruszać się podczas skanowania. Obraz z urządzenia jest dostarczany na monitor komputera. Po badaniu pacjent musi dużo pić, aby wypłukać z organizmu środek radiofarmaceutyczny.

 

Kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby chorujące na cukrzyce powinny zgłosić ten fakt lekarzowi. Wykonanie badań w tym przypadku nie jest wskazane.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także