Pulmonologia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji pulmonologia. W bazie mamy 2600 poradni w 599 miastach.

Pulmonologia to dział medycyny zajmujący się badaniem oraz leczeniem chorób i wad układu oddechowego. Ściśle powiązany z alergologią. Lekarz zajmujący się chorobami układu oddechowego to pulmonolog.

 

Najczęstsze choroby związane z układem oddechowym to: astma oskrzelowa, nowotwór płuc, gruźlica, odma płuc, pylica, zapalenie płuc. Często choroby układu oddechowego są mylone ze stanem zapalnym, dlatego bardzo ważna jest prawidłowa diagnostyka, na przykład przy pomocy RTG płuc. Do zdiagnozowania astmy oskrzelowej wystarczy z kolei badanie spirometryczne (wdychanie i wydychanie powietrza przy lekach rozkurczowych), które pozwala oszacować pojemność płuc.

 

Pierwszymi objawami, które powinny zaniepokoić pacjentów i skłonić do wizyty u specjalisty, są szmery w płucach. W ramach leczenia stosuje się odpowiednie środki farmaceutyczne, rehabilitację oddechową, choć w niektórych przypadkach już sama zmiana miejsca zamieszkania może poprawić jakość życia chorego.

 

Powiązane badania

RTG płuc

USG płuc

testy skórne

bronchoskopia

pletyzmografia

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także