Radiodiagnostyka - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji radiodiagnostyka. W bazie mamy 1908 poradni w 497 miastach.

Radiodiagnostyka to dział radiologii – nauki o promieniowaniu oraz promieniotwórczości. W ramach radiologii lekarskiej można wyróżnić radioterapię oraz radiodiagnostykę. To właśnie dzięki radiodiagnostyce możliwe jest wykrycie we wczesnym stadium ognisk chorobowych, a także oszacowanie złamań i urazów poszczególnych części ciała.

 

Radiodiagnostyka zajmuje się diagnostyką chorób, w tym nowotworów, przy pomocy promieniowania jonizującego. Są to bezbolesne badania, typu tomografia komputerowa czy RTG, jednak należy pamiętać, że promieniowanie jonizujące ma negatywny wpływ na organizm człowieka, dlatego też w ramach badań stosowane są ściśle określone dawki promieniowania.

 

Każde z badań wykonywanych w ramach radiodiagnostyki wymaga skierowania lekarza (np. ortopedy lub lekarza pierwszego kontaktu) i zgody pacjenta. Kobiety w ciąży powinny zgłaszać ten fakt lekarzowi, jak i osobie przeprowadzającej badanie. Przygotowanie, czas trwania i pozycja, którą pacjent musi przyjąć podczas badania, są zależne od rodzaju techniki badania. Obsługą sprzetu medycznego zajmuje się technik radiodiagnostyk, w przypadku rezonansu i tomografii podczas badania obecny jest również lekarz radiolog.

 

Powiązane badania

USG

RTG

tomografia komputerowa

rezonans magnetyczny

mammografia

termografia

angiografia

pozytonowa tomografia komputerowa

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także