Radioterapia onkologiczna - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji radioterapia onkologiczna. W bazie mamy 454 poradni w 119 miastach.

Radioterapia onkologiczna to gałąź radioterapii – metody leczniczej stosującej promieniowanie jonizujące do zwalczania zmian patologicznych w tkankach. Może być stosowana jako samodzielna forma leczenia lub w połączeniu z innymi metodami. O bezpieczeństwo pacjenta podczas terapii dba radioterapeuta.

 

Stosowane w radioterapii promieniowanie jonizujące ma za zadanie zniszczyć lub zahamować rozwój tkanek nowotworowych, a także zmniejszyć ból towarzyszący chorobie. Ze względu na cel radioterapii możemy wyróżnić jej następujące odmiany:

- objawową (zmniejsza dolegliwości bólowe przy przerzutach)

- radykalną (ma na celu zmniejszyć guz)

- paliatywną (stosowana w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, gdy całkowite wyleczenie pacjenta jest niemożliwe).

 

Napromieniowanie guza może się odbywać na dwa sposoby – bezpośrednio na guz lub jego okolicę (tzw. brachyterapia) lub też w pewnej odległości od zmiany chorobowej (teleradioterapia). Radiologia onkologiczna jest stosowana do leczenia nowotworów w różnych stadiach. Dawka promieniowania jest dobierana indywidualnie do pacjenta. Skuteczność terapii i jej czas zależy m.in. od typu guza oraz jego masy. Podczas terapii mogą pojawić się skutki uboczne, jak chociażby pogorszenie samopoczucia pacjenta, które z czasem mijają. Pacjent dostaje skierowanie na daną liczbę sesji, które trwają od kilku do kilkunastu minut. Chory przez ten czas pozostaje w pozycji nieruchomej, nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także