Rentgenodiagnostyka - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji rentgenodiagnostyka. W bazie mamy 50 poradni w 30 miastach.

Rentgenodiagnostyka to metoda diagnostyczna z użyciem promieniowania rentgenowskiego. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają na skuteczną i szybką diagnostykę danej części ciała.

 

Wskazaniami do przeprowadzenia badania są m.in. urazy kości, choroby reumatologiczne czy stany zapalne zębów. Najczęściej przeprowadzane są badania RTG kości, zębów, kręgosłupa, czaszki czy górnej części układu pokarmowego. Osobą przeprowadzającą badanie RTG jest radiolog.

 

Jak wygląda badanie? Przez daną część ciała pacjenta przechodzi określona dawka promieni X, które są wytwarzane przez lampę rentgenowską. Poszczególne tkanki ciała w innym stopniu pochłaniają promieniowanie rentgenowskie, co pozwala na wykrycie w nich ewentualnych zmian patologicznych. Podczas badania pacjent powinien odkryć tę część ciała, która będzie prześwietlana. Lekarz nakazuje przyjąć pacjentowi odpowiednią pozycję i w wyznaczonym momencie wstrzymać oddech. Pozycja pacjenta zależy od tego, która część ciała jest badana.

 

Badanie nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Są jednak wyjątki – przed badaniem RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jamy brzusznej i miednicy pacjent musi przestrzegać lekkiej diety i zażywać już na kilka dni przed badaniem ESPUMISAN. Badanie jest bezbolesne, trwa kilka minut i można wykonać je bez względu na wiek. Przeciwwskazaniem do badania RTG jest ciąża.

 

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także