Szukaj

Toksykologia kliniczna - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji toksykologia kliniczna. W bazie mamy 66 poradni w 37 miastach.

Toksykologia kliniczna to jedna z dziedzin medycyny, zajmująca się diagnostyką i leczeniem zatruć spowodowanych środkami toksycznymi lub truciznami. Lekarzem specjalistą w tej dziedzinie jest toksykolog kliniczny, do którego zadań należy również profilaktyka oraz badanie czynników toksykologicznych.

 

Toksykologia wyodrębnia kilka rodzajów ostrych zatruć: środowiskowe, zawodowe oraz rolnicze. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę możliwą przyczynę zatrucia, to należy wyróżnić dwie grupy: zatrucia samobójcze oraz zatrucia przypadkowe. W zależności od tego, z jakim typem zatrucia mamy do czynienia i jakim środkiem toksycznym zostało ono wywołane, u pacjenta zostaje wdrożone leczenie przyczynowe lub objawowe.

 

W celu identyfikacji czynników toksycznych w organizmie przeprowadzane są specjalistyczne badania toksykologiczne. Do analizy pobiera się krew, mocz lub inne płyny ustrojowe, a także m.in. tkanki ciała, ślinę czy paznokcie. Współczesna medycyna pozwala na pobranie i zbadanie materiału zarówno od osoby żywej, jak i martwej – np. analiza tkanki ciała pobranej podczas sekcji zwłok – dzięki czemu na ich podstawie można określić ewentualną przyczynę zgonu.

 

Badania powiązane:

testy toksykologiczne

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed