Tomografia komputerowa - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji tomografia komputerowa. W bazie mamy 455 poradni w 308 miastach.

Tomografia komputerowa to skuteczna metoda diagnostyczna zmian nowotworowych oraz innych chorób narządów wewnętrznych. Do badania używane jest promieniowanie rentgenowskie, dlatego też pacjent znajduje się pod ścisłą opieką lekarza. Podczas tomografii wykonywane są zdjęcia poszczególnych warstw danego narządu, co pozwala na wykrycie nawet kilkumilimetrowych zmian.

 

Aby zwiększyć skuteczność badania, pacjentowi może zostać podany dożylnie lub doustnie kontrast. Tomografia komputerowa jest wykonywana w pozycji leżącej, pacjent wjeżdża na ruchomym stole do specjalnego tunelu i nie może się poruszać. Badanie jest bezbolesne, jednak po podaniu kontrastu mogą pojawić się działania niepożądane, jak m.in. duszności czy wstrząs anafilaktyczny.

 

Tomografia rentgenowska jest wykonywana przez radiologa. Czas trwania badania jest uzależniony od tego, który z narządów jest poddawany diagnostyce (od 10 do 30 minut). Pacjent otrzymuje wynik badania wraz z opisem, czyli tzw. tomogram. Jeśli badanie zostało wykonane z użyciem kontrastu, pacjent po wyjściu z pracowni tomografii powinien dużo pić, aby wypłukać środek kontrastujący.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także