Szukaj

Transplantologia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji transplantologia. W bazie mamy 68 poradni w 27 miastach.

Transplantologia to dziedzina medycyny zajmująca się przeszczepianiem narządów, tkanek oraz komórek. Dzięki tej metodzie chorzy z niewydolnością narządów, która nie jest podatna na inne sposoby leczenia, mają szansę na powrót do zdrowia. Specjalistą w tej dziedzinie medycyny jest transplantolog, który zajmuje się pobieraniem narządów od dawcy i przekazywaniem ich biorcy.

 

Obecnie wykonuje się przeszczepy m.in. serca, wątroby, nerek, kości, rogówki, kończyn czy skóry. Dawcą może być zarówno osoba martwa, u której specjalna komisja lekarska stwierdziła śmierć mózgu, jak i osoba żywa (np. przeszczep nerek czy szpiku). Według danych medycznych pobranie narządów od zmarłego dawcy umożliwia uratowanie życia nawet 8 osobom. Aby przeszczep się udał dobór dawcy i biorcy musi być odpowiedni – zgodność między nimi ustala się poprzez wykonywanie odpowiednich badań. W celu uniknięcia odrzucenia przeszczepu biorca przyjmuje specjalne leki immunosupresyjne oraz jest pod opieką lekarzy. Udany przeszczep nie tylko poprawia stan zdrowia chorego, ale może przedłużyć jego życie o 20-30 lat.

 

Powiązane badania:

badania HLA

badania wirusologiczne

morfologia krwi

badania stwierdzające funkcjonowanie danych narządów

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed