Badanie zgodności tkankowej - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji badanie zgodności tkankowej. W bazie mamy 16 poradni w 14 miastach.

Badanie zgodności tkankowej, nazywane także testem zgodności HLA, to metoda diagnostyczna pozwalająca określić stopień zgodności tkankowej między dawcą a biorcą przeszczepu. W zależności od tego, który z typów przeszczepów będzie wykonywany (szpik kostny, narząd), zleca się oznaczenie na teście różnych antygenów zgodności tkankowej.

 

Test zgodności HLA pozwala określić, które geny/antygeny HLA odziedziczyła dana osoba, co zapewnia skuteczniejsze dobranie dawcy szpiku lub organu dla chorego. W przypadku przeszczepu szpiku kostnego zazwyczaj największa zgodność tkankowa występuje między członkami rodziny, a im większa zgodność między dawcą i biorcą, tym większa szansa na to, że przeszczep zostanie przyjęty.

 

Pacjent nie musi się w żadne sposób przygotowywać do badania. Test zgodności HLA wymaga pobrania krwi pacjenta z żyły łokciowej lub – w niektórych przypadkach – wymazu z policzka. Materiał jest badany przez diagnostyków laboratoryjnych.

 

Testy HLA są również pomocne przy wykrywanie niektórych chorób autoimmunizacyjnych. Badanie zgodności tkankowej jest także zlecane parom, które bezskutecznie starają się o dziecko – im większa zgodność tkankowa przyszłych rodziców, tym większe trudności z zajściem w ciążę może mieć kobieta.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także