Pediatria metaboliczna - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji pediatria metaboliczna. W bazie mamy 4 poradni w 4 miastach.

Pediatria metaboliczna to jedna z dziedzin medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób uwarunkowanych genetycznie i wynikających z wad wrodzonych metabolizmu u dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

 

Przyczyną chorób metabolicznych jest nieprawidłowe funkcjonowanie jednego z enzymów. Choroby te są niezwykle rzadkie, a ich objawy zależą od typu schorzenia, z którym mamy do czynienia. Mogą to być m.in. zaburzenia w rozwoju psychoruchowym, drgawki, wymioty czy gorączka. Objawy te z czasem się nasilają, dlatego leczenie chorób metabolicznych (polegające przede wszystkim na podawaniu środków farmaceutycznych oraz wprowadzeniu odpowiedniej diety) skupia się głównie na zapewnieniu pacjentowi jak najlepszego komfortu życia.

 

Do chorób metabolicznych zalicza się m.in. chorobę Wilsona, chorobę Gauchera, galaktozemię czy fenyloketonurię. Schorzenia te wykrywa się dzięki badaniom przesiewowym noworodków i dzieci, a także podczas określonych badań moczu i krwi. Specjalistą w diagnozowaniu i leczeniu chorób metabolicznych u najmłodszych pacjentów jest lekarz ze specjalizacją z zakresu pediatrii metabolicznej.

 

Powiązane badania:

badania posiewowe

badania moczu

badania krwi

biopsja

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także