Chirurgia naczyniowa - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji chirurgia naczyniowa. W bazie mamy 824 poradni w 237 miastach.

Chirurgia naczyniowa jest dziedziną chirurgii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem operacyjnym chorób naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, z wyjątkiem serca. Nieodpowiednia drożność naczyń, po chwili całkowitego niedokrwienia doprowadza do powstania nieodwołalnych zmian w organizmie i zaburza funkcjonowanie wszystkich narządów.

 

Najważniejszymi schorzeniami, którymi zajmują się chirurdzy naczyniowi to:

– miażdżyca i choroby zapalne układu krążenia;

– zator tętnicy płucnej;

– nowotwory układu naczyniowego;

– leczenie zwężeń i niedrożności tętnic;

– tętniaki;

– choroba Buergera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń;

– ostre i przewlekłe choroby żył (np. żylaki kończyn dolnych czy żylna choroba zakrzepowo-zatorowa);

– przewlekłe owrzodzenia żylne;

– zespół stopy cukrzycowej.

 

Jeśli zauważymy u siebie następujące objawy: pajączki, żylaki, puchnięcie kończyn dolnych, skurcze i pieczenie nóg, kłopoty z chodzeniem, uczucie ciężkości, drętwienie i mrowienie lub brak czucia w kończynach, powinniśmy udać się do chirurga naczyniowego. Wymienione wyżej oznaki mogą wiązać się z problemami krążeniowymi. Najczęściej występują one u osób po 40 roku życia (w szczególności u kobiet). Inną dolegliwością, z którą warto odwiedzić tego specjalistę, jest ból za mostkiem połączony z kaszlem i dusznościami. Może on świadczyć o zatorze tętnicy płucnej.

 

Na wizytę w poradni chirurgii naczyniowej, należy zabrać ze sobą odpowiednią dokumentację medyczną i aktualne wyniki badań laboratoryjnych. W trakcie kilkuminutowej wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, odpowie na pytania dotyczące choroby oraz wyjaśni przyczyny dolegliwości. W razie potrzeby wykona odpowiednie badania tj.:

– USG Dopplera żył kończyn dolnych i górnych,

– USG Dopplera tętnic szyjnych, kręgowych, kończyn dolnych i górnych, 

– USG Dopplera tętnic trzewnych. 

 

Analizy te są nieinwazyjne i ułatwiają diagnozę wielu chorób. Dzięki nim lekarz może sprawdzić wydolność badanych tętnic i żył lub czy przepływ krwi jest prawidłowy. Innymi badaniami, wykorzystywanymi przez chirurga naczyniowego są m.in.: badanie fotopletyzmograficzne (wydolności żył głębokich), limfografia, tomografia komputerowa, arteriografia czy flebografia. Kolejnym krokiem jest decyzja o metodach leczenia.  W razie potrzeby kieruje on chorych na operacje np.: obrzędu chłonnego, rekonstrukcji i udrażniania tętnic, operacje hybrydowe czy pomostowanie. 

 

Powiązane badania:

USG Color Doppler

USG Duplex Doppler

USG Power Doppler

tomografia komputerowa

flebografia

angioskopia

arteriografia

limfografia

badanie fotopletyzmograficzne

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także