Radioterapia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji radioterapia. W bazie mamy 46 poradni w 30 miastach.

Radioterapia to metoda lecznicza korzystająca z promieniowania jonizującego (promienie rentgenowskie, kobalt, rad, iryd itp.) do zwalczania patologicznych zmian w tkankach. Osobą odpowiedzialną za przebieg terapii jest radioterapeuta.

 

Radioterapia może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia lub też w ramach tzw. leczenia skojarzonego. Opracowanie planu leczenia wymaga niejednokrotnie współpracy lekarzy z kilku dziedzin. Dzięki działaniu promieniowania jonizującego możliwe jest leczenie m.in. chorób nowotworowych, stanów zapalnych mięśni i stawów, oponiaków, gruczolaków czy choroby Peyroniego.

 

Radioterapia jest bezbolesna, jednak może powodować skutki oboczne w postaci np. zmęczenia, braku apetytu czy podrażnienia skóry. Dolegliwości te jednak mijają po zakończeniu terapii. Plan leczenia obejmuje kilka sesji, każda z nich trwa kilka-kilkanaście minut. Pacjent podczas terapii nie może się ruszać. Dawka promieniowania jest dobierana indywidualnie do osoby chorej.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także