Toksykologia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji toksykologia. W bazie mamy 17 poradni w 12 miastach.

Toksykologia jest interdyscyplinarną nauką wyodrębnioną z takich dziedzin, jak m.in. biologia, chemia, fizyka czy farmakologia i medycyna. Głównym zadaniem toksykologii jest badanie oraz kwalifikowanie środków toksycznych i trucizn oraz analizowanie ich wpływu na organizm. Specjalistą w ten dziedzinie nauki jest toksykolog.

 

Umownie toksykologię dzielimy na teoretyczną oraz stosowaną, jednak bardziej popularnym podziałem tej dziedziny nauki jest ten na toksykologię ogólną, szczegółową oraz doświadczalną. Pierwsza z nich zajmuje się definiowaniem pojęć, druga bada i opisuje środki toksyczne, z kolei zadaniem trzeciej jest tworzenie modeli badawczych.

 

Dzięki toksykologii możemy zatem badać budowę chemiczną i właściwości środków toksycznych i trucizn, kwalifikować je, sprawdzać, jakie objawy wywołują w organizmie, jak wpływają na płód, czy też analizować, jakie zmiany genetyczne mogą one powodować. Toksykologia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, w tym w medycynie klinicznej czy sądowej.

 

Powiązane badania:

testy toksykologiczne

badania epidemiologiczne

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także