Rezonans magnetyczny - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji rezonans magnetyczny. W bazie mamy 257 poradni w 152 miastach.

Rezonans magnetyczny to skuteczna metoda diagnostyki obrazowej narządów wewnętrznych, dzięki której można wykryć zmiany chorobowe w organizmie człowieka oraz ocenić rozległość urazów. Wskazania do badania są podobne, jak w przypadku tomografii komputerowej, jednak badanie za pomocą rezonansu magnetycznego zapewnia dokładniejszą diagnostykę i jest całkowicie bezinwazyjne.

 

Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym można zdiagnozować zmiany w obrębie m.in. mózgu, kręgosłupa, serca czy płuc, a także wykryć chorobę Alzheimera czy stwardnienie rozsiane. Metoda ta pozwala na wykrycie i dokładne umiejscowienie guzów czy tętniaków, jak i pozwala ocenić urazy mięśni czy stawów. Przeciwwskazaniami do badania są m.in. rozrusznik serca, klipsy naczyniowe i metalowe implanty ortopedyczne.

 

Rezonans magnetyczny jest wykonywany przy pomocy nowoczesnej aparatury – pacjent kładzie się na ruchomym stole, który wjeżdża do specjalnego tunelu. Badanie wykonuje radiolog. Pacjent musi być na czczo minimum 6 godzin przed badaniem, w niektórych przypadkach zostaje mu podany środek kontrastujący. Wchodząc do pomieszczenia, w którym znajduje się aparat do rezonansu magnetycznego, nie można posiadać ubrań z metalowymi elementami, jak i żadnych metalowych przedmiotów (kluczy, długopisów itp.). Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej, a pacjent nie może się poruszać. Czas badania jest uzależniony od typu diagnozowanego narządu i trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Przez cały czas pacjent jest w stałym kontakcie z personalem i lekarzem, dzięki zamontowanym w aparaturze mikrofonie i kamerze. Dzieciom i osobom z klaustrofobią przed badaniem podaje się środki uspokajające.

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także