Mikrobiologia i serologia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji mikrobiologia i serologia. W bazie mamy 5 poradni w 5 miastach.

 

Mikrobiologia to nauka o mikroorganizmach. W jej ramach można wyróżnić m.in. mikrobiologię lekarską, której celem jest oznaczanie mikroorganizmów, czyli drobnoustrojów. Specjalistą w tej dziedzinie jest mikrobiolog. Do jego zadań należy badanie właściwości drobnoustrojów, ich wpływu na organizm człowieka, wrażliwości na leki oraz możliwych metod leczenia chorób przez nie wywoływanych. Metodą diagnostyczną są badania mikrobiologiczne, czyli tzw. posiew.

 

Serologia to dziedzina będąca częścią immunologii, a przedmiotem jej badań są przeciwciała i antygeny (interakcje między nimi, ich właściwości). Metodą diagnostyczną są badania serologiczne, które pozwalają nie tylko na oznaczenie grupy krwi, ale i na skuteczną diagnostykę w kierunku niektórych chorób, konfliktu serologicznego, infekcji wirusowych, grzybiczych, bakteryjnych oraz alergii. Materiałem biologicznym do badań serologicznych jest surowica krwi, pacjent nie musi być na czczo przed pobraniem krwi.

 

Powiązane badania:

badania serologiczne

badania mikrobiologiczne, tzw. posiew

 

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także