Stomatologia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji stomatologia. W bazie mamy 7804 poradni w 2908 miastach.

Stomatologia to dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób zębów i jamy ustnej (języka, przyzębia, błony śluzowej i pozostałych tkanek jamy ustnej). Lekarzem specjalistą w zakresie stomatologii jest lekarz stomatolog/lekarz dentysta – obie nazwy są poprawne i dopuszczone do użytkowania. W ramach stomatologii można wyróżnić takie działy, jak m.in. stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza z endodoncją, stomatologia estetyczna czy ortodoncja.

 

Podczas wizyty u specjalisty pacjent zostaje poddany badaniu stomatologicznemu, którego celem jest wykrycie ubytków w zębach oraz ewentualnych chorób jamy ustnej. W ramach diagnostyki lekarz dentysta może skierować pacjenta na dodatkowe badania - w tym zdjęcia RTG zębów czy testy termiczne. Leczenie stomatologiczne zależy od problemu, z którym boryka się pacjent. Może to być m.in. leczenie ubytków, leczenie kanałowe, usuwanie zębów, wykonywanie implantów itp. W wielu przypadkach leczenie obejmuje także podanie pacjentowi środków farmaceutycznych i/lub preparatów miejscowych, które m.in. leczą stany zapalne w obrębie jamy ustnej.

 

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, dlatego do zadań lekarzy stomatologów należą również działania profilaktyczne – w tym lakowanie i lakierowanie zębów, a także nauka pacjentów w zakresie właściwego mycia zębów i utrzymania higieny jamy ustnej.

 

Badania powiązane:

przegląd stomatologiczny

diafanoskopia

testy termiczne

laserowa przepływometria

zdjęcia RTG zębów

fluorescencja laserowa

testy opukowe i palpacyjne

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także