Chirurgia stomatologiczna i periodontologia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji chirurgia stomatologiczna i periodontologia. W bazie mamy 424 poradni w 230 miastach.

Chirurgia stomatologiczna i periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia. Skupia się ona na badaniu dziąseł, tkanek i kości wokół zębów.

 

Periodontologia oferuje szeroki zakres zabiegów tj.:

– leczenie zapaleń dziąseł,

– czyszczenie kamienia nad - i poddziąsłowego,

– pokrycie recesji dziąsłowych,

– zabiegi płatowe na przyzębiu,

– odbudowa utraconej kości,

– leczenie protetyczne w chorobach przyzębia,

– szynowanie rozchwianych zębów,

– pogłębienie przedsionka jamy ustnej.

 

Najczęstszymi przyczynami chorób przyzębia są: wady zgryzu, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, niezdrowa dieta, zmiany hormonalne oraz nadużywanie alkoholu i papierosów. Gdy zauważymy u siebie następujące objawy: odsłonięcie szyjek zębowych, wydłużanie się koron zębowych, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, luźne zęby, ropę, czy wrażliwość dziąseł, powinniśmy udać się do stomatologa. W razie potrzeby to właśnie on skieruje nas do periodontologa. Albowiem nie należy bagatelizować chorób związanych z przyzębiem. Nagromadzenie bakterii prowadzi do nadmiernego wytwarzania kwasu szkodliwego dla szkliwa i stanu zapalnego, który nieleczony może zakończyć się utratą zębów. 

 

Leczenie periodontologiczne zazwyczaj składa się z trzech faz, które obejmują:

Pierwsza faza: higienizacyjna - obejmuje leczenie próchnicy, korygowanie nieprawidłowości uzupełnień protetycznych, polerowanie zębów, piaskowanie i scaling. Pacjent o powrocie do domu musi przestrzegać instrukcji dotyczących odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Druga faza: korekcyjna - gdy zabiegi dokonane podczas fazy pierwszej nie skutkują zamierzonych efektów, dentysta podejmuje się terapii zgryzu i leczenia protetycznego. 

Trzecia faza: podtrzymująca - pacjent regularnie odwiedza klinikę dentystyczną, w celu utrzymania efektów i niedopuszczenia do nawrotu choroby.

 

Powiązane badania:

badanie radiologiczne zębów

Artykuły

2024-02-06 09:57:13

Domowe sposoby na przeziębienie

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed

Placówki medyczne

Zobacz także