Szukaj

Logopedia - najlepsi specjaliści w Lokmed

W naszym serwisie przygotowaliśmy zestawienie lekarzy w specjalizacji logopedia. W bazie mamy 693 poradni w 389 miastach.

Logopedia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wymowy oraz usuwaniem barier w komunikacji językowej, mogących zaburzać rozwój intelektualny, emocjonalny czy społeczny dziecka w każdym wieku. Specjalistą w tej dziedzinie jest lekarz logopeda, który dodatkowo prowadzi terapię dla osób upośledzonych umysłowo, autystycznych, z zaburzeniami neurologicznymi, jąkających się, niedosłyszących, dyslektyków oraz zajęcia z higieny i emisji głosu dla wszystkich „pracujących głosem”.

 

Rodzice nie powinny zwlekać z wizytą u logopedy, gdy zauważą u swojego dziecka następujące objawy: nieprawidłową budowę języka, wady zgryzu, anomalie zębowe, problemy ze słuchem, kłopoty z wymową, jąkanie lub gdy pociecha rozwija się wolniej niż rówieśnicy. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z opiekunami i dzieckiem oraz sprawdzi narządy mowne i ich motorykę. Jeżeli zajdzie potrzeba zrobi dodatkowe badania m.in. badanie fizyczne słuchu, autokontrolę słuchową, test z pisania i wyśle pacjenta do laryngologa, psychologa lub neurologa. 

 

Po postawieniu diagnozy, logopeda ustali plan działania i rozpocznie odpowiednią terapię. Spotkania zazwyczaj odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu i trwają ok. 40 min. Opierają się głównie na sprawdzaniu opanowania zadanych ćwiczeń, przekazaniu nowego materiału oraz wyjaśnieniu opiekunowi jak wykonywać powtórki w domu z dzieckiem. Bardzo ważna jest tutaj współpraca rodziców, bez 15-minutowych zajęć domowych i wytrwałości, trudno o sukces. Dlatego powinno się chwalić dziecko za wszystkie postępy i odpuścić ćwiczenia, gdy jest chore (gorączka lub problemy z gardłem).

 

Powiązane badania: 

badanie słuchu fizycznego 

badanie słuchu fonematycznego 

badanie funkcji połykania

badanie funkcji oddychania

badanie artykulacji 

badanie mowy 

badanie kinestezji mowy 

badanie płynności i prozodii mowy 

badanie emisji głosu 

badanie lateralizacji 

badanie pamięci słuchowej 

audiometria tonalna

audiometria nadprogowa

audiometria impedancyjna

Najpopularniejsze specjalizacje w Lokmed